Urbokida

Ar verta pirkti nekilnojamą turtą?

Sukūrė: Urbokida 2010-09-08

Kažkaip analitikai labai daug šneka apie vertes. Tik apie vertes. Kiek butų kainos kilo, kiek nukrito. Jie kalba taip, tarsi butas/namas būtų akcijos. Apskritai ar gali būti investicija į nekilnojamąjį turtą, jei nežadi jo naudoti komerciniais tikslais? Jei būste žadam gyventi… tai tik išlaidos. Išlaidos paskolai, jeigu ją ėmėm, išlaidos komunaliniams mokesčiams, išlaidos remontui, išlaidos draudimui ir t.t. O kur pajamos? Kur įgijama vertė? Kokia vertė? Jei butas neparduodamas, tai koks skirtumas kiek jis kainuoja popieriuje? Jei nuo būsto vertės priklauso mokesčiai (kas ir vėl yra tik išlaidos), tuomet svarbu, bet jei – ne? Išlaidos nėra investicija. Tai lyg ir darosi aišku, kad jei norit daryti investicijas, būsto, gyvenimui jame, pirkti nevalia. Geriau nuomotis, jei jau reik kažkur gyventi.

Kodėl nuomotis? Juk tiek daug problemų sukelia nuomotojas. Pvz.: norit pasikabinti paveikslą ir negalit. Reikia klausti nuomotojo ar galima. Kiek kartų žadat kabinti paveikslus? Kasdien du metus iš eilės? Pasieškokit konstrukcijų, kurios puikiai atrodo ir tik su dviem skylėm sienoje leidžia pakabinti dešimtis paveikslų. Nuomotojas gali bet kada ateiti pas Jus? Turiu informuoti – Jūsų prasta nuomos sutartis. Norėjot sutaupyti per mokesčių neturėjimą? Va ir turit – jokios apsaugos. Išsinuomokit brangiau, bet su galimybe veikti bute, ką norite. Sutvarkyti 4 skyles sienoje … juokų darbas. Jei sugebėsit susitarti, tai bute galėsit pasidaryti remontą, kokio norit. Jau nekalbu apie kelis paveikslus. Jei negalit sau to leisti, tai kurių galų išvis galvojat apie dar didesnias išlaidas ir prievoles?

Kodėl niekada neverta skolintis pinigų, jei ruošiatės juos išleisti? Pats klausimas diktuoja atsakymą. Kiek teko girdėti, stipriausias argumentas, kodėl verta pirkti būstą net ir su paskola, yra geriau mokėti sau, nei mokėti kitam. Jūs gal juokaujat? Jūs mokat bankui, o ne sau :] Sakot paskui Jums lieka butas? Ar tas butas vertas dvigubos kainos? Retais atvejais galima išlošti, bet išlošti, o ne uždirbti. Geriau nusipirkit loterijos bilietą – loterija reikalauja mažiau pradinio kapitalo. Kiek Jūsų manymu Jūsų būstas kainuos po 40 metų? Gal turit krikštolinį rutulį? Jei jis sako tiesa, gal galėčiau pasiskolinti?

O dabar apie tai, kodėl nuoma yra daug geriau negu pirkimas. Anksčiau vasarą važiuodavom į sodus savaitgaliui. Guli ant pievutės tarp obelų, smagu. Nebevažiuojam. Sodas nuosavybės nepakeitė. Tiesiog, kaimynai už keturių sklypų pirtį nuomoja. Dabar ten nei dieną, nei naktį neįmanoma išbūti. Nuomininkai klausosi muzikos. Vietiniai, kurie greta gyvena nuolatos, vis kviečia policiją, bet tai nepadeda. Anksčiau norėjom gyventi name, dabar nebenorim. Grįžtam į miestą. Kai pirkom butą – džiaugiamės iki ausų. Puikus vaizdas. Aukštai. Patogi vieta. Dabar protas važiuoja. Jei kada visgi pirksit butą, siūlau rimtai pagalvoti apie paskutinį aukštą. Reikia dėl viso pikto kišenėj turėti pinigėlių stogo remontui. Bet kas negyveno paskutiniame aukšte, tas nesupras. Tai tokia ramybė. Kad nebūtų karšta, reikia susitvarkyti stogą. Naujoji danga taupo šilumą žiemą, bet neleidžia stogui įkaisti vasarą. Kodėl namie nesinori būti? Mūsų viršutiniai kaimynai niekada nemiega. Balių jie nekelia. Na, porą per kelis metus. Tai dėl tiek, tikrai neverta net dejuoti. Bet yra kita problema. Jie visą parą vaikšto ir nešioja kažkokius daiktus iš vieno kambario į kitą. Bet visą parą. Mes dažnai dirbam namie. Ir kai supranti, kad jie niekada nemiega, pavažiuoja protas. Grindys – senas parketas. Girgžda baisiausiai. Va taip nustojau miegoti, nes nespėju užmigti. Mane, tiesiog žadina, kas dešimt minučių pažadina. Tiesa, pernai jie grojo būgnais. Grojo dieną ir policijos neišsikviesi. Lyg ir anksti baigia, bet jei negali miegoti – neturi kada pailsėti… Būtų nuomojamas butas – išsikelčiau kitur ir viskas.

Kodėl dar už nuomą? O kas jeigu Jūs prarasit darbą? Nesvarbu ar butas pirktas už paskolą ar ne, yra komunaliniai mokesčiai, kurie priklauso nuo buto ploto. Yra skirtumas kur mokėti už šildymą 600lt, o kur 150lt. Sakysit nereikia pirkti senos statybos buto? O kas jei žmogus nori gyventi senamiestyje ir šiuo metu gali sau tai leisti? Jam vistiek pirkti naujos statybos butą? o gal geriau gyventi taip, kaip jis nori ir šiuo metu ramiai gali sau tai leisti?

Žadat pirktą butą palikti savo vaikams? Ko vertas palikimas, jei jis užkrauna prievolę? Tikrai nesiruošiu mirti, kai vaikams sukaks pilnametystė. Tai kurių galų jiems dar vienas butas, kurį reiks dalintis keliems vaikams ir kuriame, ko gero, nei vienas (ne)norės gyventi? Nenorėčiau gyventi nei vieno iš savo pažįstamų bute, bet žinau butą, kuriame norėčiau gyventi. Deja, jau turiu butą, ir žinant šiandienos kainas, tiesiog negaliu sau leisti turimo parduoti.

Svarstantiems ar imti paskolą, siūlau susižinoti kokia bus banko įmoka ir už tokią sumą išsinuomoti butą bent metams. Pamatysit kaip jausitės, kiek tai (ne)ribos Jūsų kitų pasirinkimų – atostogų skaičiaus per metus bei kelionių ilgio ir šalies, galimybės pirkti drabužius, knygas, automobilius ar etc… Galimybės kaupti pinigus sau. Čia kiekvienas savo pomėgius turėtų vardinti. Paskaičiuoti su meistrais kiek kainuos tokio buto, kurį žadat pirkti remontas. Padauginkit tą sumą iš dviejų, gal tuomet ir tilpsit. Kiek kainuoja apstatyti butą naujais baldais. Nesvarbu, kad butas dabar atrodo puikiai ir galbūt netgi su naujais baldais. Po kiek laiko reiks daryti remontą, jei norėsit atsinaujinti? Po 10 metų? Jei turit mažų vaikų arba žadat jų turėti, dalinkit šį laikotarpį bent per pusę. Nenorit vaikų? Puiku, bet ar nelaikysit jokio gyvūno? Ar žaidžiat pokerį ir nei vienas iš Jūsų draugų neturi poreikio bent kartą per mėnesį aplieti sienas šampanu? ir t.t. PS: jei išsinuomoti už šią sumą galit daug geresnį butą, klausimas, kurių galų už tokią kainą pirkti prastesnį butą? Dar pamenu laikus, kai butą išsinuomoti buvo labai sudėtingą. Laikus kai vieno kambario buto nuoma kainavo virš 1000lt (čia Vilniuje). Paskaičiavus kie būtų kainavusi net brangi nuoma šiam laikotarpiui, vistiek gaunasi mažiau nei mokėti palūkanas bankui. Pasidomėkit kiek skolos atiduosit per 10 metų ir kiek sumokėsit bankui palūkanų. Šita dalis dažniausiai pamirštama. Juk butas turi puikią vertę :]

Vienareikšmiškai – pirkti niekada neverta, jei nėra stipraus argumento, kodėl reiktų. Turiu kilometrinį sąrašą priežasčių, kodėl neverta prisirišti ir tuščiai įsipareigoti. Niekas negali išpirkti laisvės. Niekas negali kompensuoti galimybės rinktis. Gal po metų norėsiu gyventi Prancūzijoj, gal iš Vilniaus kelsiuos į Klaipėdą (rimtai svarstoma tema). Gal gal gal…Šiandien tai ribojama klausimu, o ką veiksim su butu? Ar galim leisti sau išnuomoti šitą butą ir nuomotis kitą? Banko paskola nebus padengta nuoma. Vietoj klausimo „ko nori?“ atsiranda klausimas „ar gali?“. Va ko gaila labiausiai.

Komentarų: 15 - “Ar verta pirkti nekilnojamą turtą?”

 1. Antanas sako:

  puikus rašinys, sudedantis visus taškus. bravo!

  bet vistiek – esminis klausimas yra „ar daug yra butų nuomai, kur leidžiama persitvarkyti butą taip, kaip norisi? t.y. sienas perdažyt, užpiešt kokių tipografinių paveikslų, ir panašiai? tikrai nedaug.. ir dėl to susiaurėja stipriai paieškos ratas, kur galima būtų nuomotis butą. o jei dar noriu kur senamiesty/užupy, tai dar apsunkėja paieškos. o su pirkimu paprasčiau, nusiperki butą ir darai ką nori.nėra klausimo ar galiu, lieka klausimas apie pinigus, ar užteks visiems darbams. bet šiaip sutinku, nuoma turi labai daug privalumų.

 2. Urbokida sako:

  Tai vat ir yra klausimas ar gali sau leisti tai :D būti pririštas virvutę prie daikto, kuris labai greitai gali Tau trukdyti gyventi, vietoj to, kad kurtų komfortą ;)

 3. Antanas sako:

  o ir šiaip minusas, kad stabilumo nėra. šaus į galvą šeimininkui, kad reikia išnuomot butą kažkam kitam, tai ir turėsi kraustytis. taip, privalo pranešti pora mėnesių prieš išsikraustymą ir t.t., bet vistiek – tenka kraustytis prieš savo valią..

 4. Povilas Panavas sako:

  Geras straipsnis – pritariu autorei. Dabar atpigs butai, kils nuomos kaina ;))

 5. Urbokida sako:

  Antanai,
  kokią Tu sutartį esi sudaręs, jei turi kraustytis? Ir kam sutartis, jei ji Tavęs neapsaugo? :] Išnaudok sutarties galimybes. Susidėk apsaugas. Jei savininkas betkada gali Tave iškraustyti, tai tegu sumoka baudą už netesybas :] Niekas kitas negali Tavim pasirūpinti, tik Tu pats :] Kaip susiderėsi, taip turėsi.

 6. Vidmantas sako:

  Nežinau, kas nors tikrai norės nuomoti užsikaręs tokią sutartį ant kaklo su tokia sąlyga, kad negali esant reikalui operatyviai (per kokius 3-4 mėn) iškraustyt nuomininkų? Ir leist daryt ką nori? :-) Mane tai kraustymasis erzina ir labai vargina. O ir šiaip jei taip gerai pavyksta derėtis, tai manau dėl objekto keitimo su banku taip pat sukalbėtum esant reikalui ir norui ;-)

 7. Urbokida sako:

  Manau, kad turėti nuomininkus, kurie nuomosis 5 metus yra jėga. O iškelti nuomininkus galima, tik turi sumokėti baudą ar pan. Aišku, kad niekas neužsikraus sutarties su sąlyga – negalima keisti. Bet sutartis tarp dviejų. Abi pusės turi susidėti reikalingus saugiklius sau :]
  O kaip keisti su banku objektą? Dabartinį butą pardavinėt? Už kokią kainą? kas mokės skirtumą? aš nenoriu…. :] sėdžiu ir laukiu kol 10 metelių praeis.

 8. Vidmantas sako:

  Kita vertus ar tikrai nuomodamasis esi tikras kad gali lengva ranka įsipareigoti 5 metams? Tai jau beveik netoli tų pačių 10-ies ;-)

  A, na kitas reikalas jei butas už paskolą pirktas burbulo metu, kai kainos buvo atitinkamos :-)

 9. Urbokida sako:

  Burbulas burbulu, bet į butą ir investicijos padarytos. Toli gražu ne 1000Lt, be to mokėta paskola, dokumentai ir pan… Kur visa tai keliaus?

  PS: Nutraukti nuomos sutartį yra daug lengviau negu paskolos sutartį bankui (etc). Tai gali kainuot kelių mėnėsių nuomą ir tiek. O va su banku…

 10. Robke sako:

  Bravo :)
  Labiausiai pritariu dėl laisvės. Kuo daugiau turi [ne itin likvidaus turto], tuo labiau suvaržytas esi. O tai kažkaip neveža.

 11. jonas sako:

  Mes aplamai linke daug investuoti i buiti ir ale gyvenimo kokybe: masinos, drabuziai, butas, interjeras ir t.t. Palyginkim kiek investuojam i tai kadis tiesu gyventi butu geriau: nereiketu dirbti po 10 val, tureti daugiau laisvo laiko, rinkti ka dirbti, ismokti kazka naujo ir t.t.
  Nuoma vs pirkimas. Racionaliai vertinant tai nuoma laimi. Siaip idomu, kodel nuomotis yra pigiau? Nesugebu atsakyti i ta klausima, nes kaip beskaiciuoti, pirkti ir nuomoti tai neapsimoka…
  Noras ir galejimas tureti savo busta. Darykim paprastai. Pirkim busta uz grynus, be paskolos. Tuomet gal bus paprasciau ivertinkti ant kiek tas noras stiprus yra ir koki buta realiai galima sau leisti tureti siandien, rytoj, po 5 metu.

 12. EMIRA sako:

  aha ,as irgi pritariu.

 13. Edas sako:

  Pilnai pritariu. 4 metai atgal vos nepadariau klaidos pirkdamas butą (už paskolą aišku), tačiau laiku atsirado kažkokia nuojauta ir suderėjau to pačio būsto nuomą 5 metams. Šiandien tuo džiaugiuosi, nes daugiau gyventi bute nebenoriu, taipogi dingo noras pirkti būstą už paskolą. Tiesiog nesinori mokėti dvigubai.
  Ko Lietuvoje trūksta, ir kas mano manymu gali turėti paklausą, tai taip vadinamieji „apartment“ kompleksai skirti beveik vien tik nuomai. Išsinuomoji ir…. esi garantuotas, kad čia gyvensi kiek norėsi, svarbu tik nuomos pinigėlius mokėk. Aplinka tvarkoma įmonės, iš kurios nuomoji būstą. Visada yra elektrikas, santechnikas ir visoks kitoks **ikas. Plius, kaip jau minėta aukščiau, tai laisvė.

 14. nuomone sako:

  jei neturit pinigu , tai nera ko investuoti. jei yra, tai kur dar ? i snoro banka ar vertybinius popierius? gal i auksa, kuris auksciausioje vietoje per visa istorija? mano seneliai investavo i NT, tai netgi praejus visam sovietmeciui ir tai kazkas sugrizo, zemes siap taip sugrazino, nors ir ne visas. kas cia kalba apie NT neigiamai, neturi ne maziausio supratimo kas yra kas. O jeigu euras kris ar stipriai infliuos? tai kur tuos euriukus bepadesit?

 15. Balskra sako:

  Savas būstas yra savas. Paskola nėra išeitis, bet visą gyvenimą nuomotis butą dar labiau ne išeitis.

 
Dienos akcijos | Dovanos | Nuolaidos
Uždaryti
Eiti prie įrankių juostos